România, „înfrântă” de VAR? „Arbitrul voia să dea penalty!”, dezvăluie presa olandeză
România începe cu stângul în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Într-un meci tensionat jucat pe Arena Națională din București, România a pierdut în fața Bosniei și Herțegovinei, scor 0-1, marcând un debut nefericit în campania pentru Campionatul Mondial din 2026. Golul semnat de bosniacii lui Amin Gigovic a fost suficient pentru oaspeți care au profitat de neatențiile gazdelor.
Decizie controversată: penalty refuzat pentru România
Meciul a fost punctat de un moment extrem de contestat. În minutul 54, România a cerut penalty după ce mingea a fost atinsă evident cu mâna de Benjamin Tahirovic, jucătorul Bosniei, în propriul careu. Inițial, arbitrul olandez Danny Makkelie părea să acorde lovitura de la 11 metri, însă lucrurile s-au schimbat radical după intervenția VAR.
Cine răstoarnă decizia? Camera VAR intervine
Presa internațională a adus în discuție o ipoteză surprinzătoare. Potrivit jurnaliștilor olandezi, arbitrul Makkelie a decis să acorde penalty, dar a fost chemat la marginea terenului de către asistentul VAR, Rob Dieperink, pentru a reanaliza faza. După ce a urmărit reluarea, Makkelie și-a retras decizia, declanșând reacții aprinse atât pe teren, cât și în tribune.
Critici dure la adresa arbitrajului
Selecționerul Mircea Lucescu nu și-a ascuns indignarea. Conform acestuia, arbitrajul a fost îngăduitor față de echipa adversă, iar România ar fi meritat să primească lovitura de pedeapsă. Nemulțumirea exprimată de antrenor completează un tablou de frustrare și furie în rândul suporterilor „tricolorilor”.
Un început șovăitor pentru România
Departe de a impresiona prin joc, România termină primul meci al preliminariilor cu un gust amar. Șansele ratate, deciziile contestate și lipsa de eficiență au plasat echipa într-o poziție inconfortabilă. Viitorul campaniei rămâne incert, iar întrebările despre arbitraj și VAR vor continua să dea naștere unor controverse aprinse.


