Marin Cilic a câștigat duelul veteranilor la Hong Kong

Marin Cilic a castigat duelul veteranilor la Hong Kong1767616101

Marin Cilic triumfă în duelul veteranilor la Hong Kong

Tennismanul croat Marin Cilic a avut o prestație remarcabilă în prima rundă a turneului ATP 250 de la Hong Kong, reușind să-l învingă pe francezul Adrian Mannarino cu un scor concludent de 6-3, 6-2. Meciul, care a avut loc luni, a fost sărbătorit ca un adevărat duel al veteranilor, avându-i în prim-plan pe cei doi jucători, fiecare având 37 de ani.

Cilic, ocupant al locului 70 în clasamentul ATP, continuă să-și consolideze parcursul în competiții, având acum un raport favorabil de 4-1 în confruntările directe cu Mannarino, care se află pe locul 68 mondial. Cu această victorie, el se asigură o întâlnire în optimile turneului cu portughezul Nuno Borges, al optulea favorizat al competiției, care a învins bosniacul Damir Dzumhur cu 6-4, 6-3.

Într-o performanță notabilă, Cilic îl va întâlni pe Borges, având în vedere că, până acum, a câștigat singurul lor meci disputat în 2021, la Estoril. De asemenea, debutul la Hong Kong a fost favorabil și pentru chinezul Yibing Wu, care l-a învins pe maghiarul Fabian Marozsan cu 6-4, 6-2. În optimi, Wu va da piept cu rusul Andrei Rublev, care este al treilea favorit al turneului.

Turneul ATP 250 de la Hong Kong are premii totale de 700.045 de dolari americani, atrăgând atenția nu doar asupra jucătorilor veterani, ci și asupra tinerelor talente care aspiră să se afirme pe scena internațională a tenisului.

Sursa: www.flashscore.ro/stiri/tenis-hong-kong-atp-simplu-marin-cilic-a-castigat-duelul-veteranilor-in-primul-tur-la-hong-kong/0xjBHDmp/

Poate ti-a scapat