Favoriții principali au câștigat titlul la dublu la Țiriac Open

Favoritii principali au castigat titlul la dublu la Tiriac Open

Granollers și Zeballos triumfă la Țiriac Open

Marcel Granollers și Horacio Zeballos s-au impus categoric în proba de dublu de la Țiriac Open, turneu ATP 250 găzduit la Centrul Național de Tenis din București. Titlul a fost câștigat după o finală intens disputată împotriva germanilor Jakob Schnaitter și Mark Wallner, scor 7-6 (7/3), 6-4. Cele 92 de minute de pe teren au fost suficiente pentru ca perechea hispano-argentiniană să-și demonstreze superioritatea incontestabilă.

Un palmares impresionant pentru campioni

Acesta reprezintă cel de-al 28-lea titlu la dublu pentru Granollers și al 23-lea pentru Zeballos, consolidându-și astfel statutul de doi dintre cei mai buni jucători de dublu din circuitul ATP. În urma victoriei, cei doi au primit un cec de 31.530 de euro și 250 de puncte ATP, în timp ce finaliștii învinși s-au mulțumit cu un premiu de 16.940 de euro și 150 de puncte ATP.

Simplu: Cobolli, un debut triumfător

La categoria simplu, italianul Flavio Cobolli a făcut istorie. În prima sa victorie la un turneu ATP, acesta l-a învins pe argentinianul Sebastian Baez cu un dublu 6-4. Cobolli, aflat la vârsta unei ascensiuni spectaculoase, a plecat acasă cu un premiu de 90.675 de euro și 250 de puncte ATP. De cealaltă parte, Baez, finalistul competiției, a obținut un onorabil premiu de 52.890 de euro și 165 de puncte.

Țiriac Open: spectacol și revelații

Competiția de la București reușește, an de an, să aducă în prim-plan talente impresionante și înfruntări spectaculoase, transformându-se într-un punct de referință pentru iubitorii tenisului. Performanța lui Cobolli și succesul perechii Granollers-Zeballos reafirmă statutul turneului ca un teren fertil pentru viitorul tenisului mondial.

Sursa: www.flashscore.ro/stiri/tenis-bucuresti-atp-dublu-principalii-favorti-au-castigat-titlul-la-dublu-la-tiriac-open/d4iCk07E/

Poate ti-a scapat