CSM Oradea, învinsă acasă de AN Brescia

CSM Oradea invinsa acasa de AN Brescia1762892537

CSM Oradea, învinsă acasă de AN Brescia, în Liga Campionilor

CSM Oradea a suferit o înfrângere categorică, fiind învinsă pe teren propriu de echipa italiană AN Brescia, cu scorul de 16-11, în cadrul unei întâlniri din Grupa C a Ligii Campionilor la polo pe apă masculin. Meciul s-a desfășurat marți seara în Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”.

Brescia a avut un debut de joc puternic, dominând în mod clar întâlnirea. De la început, echipa italiană a stabilit un ritm alert, iar înainte de ultimele opt minute, s-a distanțat considerabil pe tabelă, având un avantaj de opt goluri, 14-6. CSM Oradea, campioana României, a încercat să reducă din diferență în final, dar a pierdut fără echivoc.

Performanțele individuale au fost notabile, Filip Gardasevic fiind cel mai prolific marcator pentru orădeni, cu 6 goluri, în timp ce alți jucători precum Sebastian Oltean, David Belenyesi, Flavius Nichita Ilisie și Ivan Gusarov au contribuit fiecare cu câte un gol. Din partea formației Brescia, Filippo Ferrero a marcat de trei ori, iar Vlado Popadic, Vincenzo Dolce, Tommaso Gianazza, Jacopo Alesiani, Alessandro Balzarini și ceilalți au înscris de câte două ori.

În alt meci din aceeași grupă, FTC Telekom Waterpolo, campioana en titre, s-a confruntat cu VPK Primorac Kotor din Muntenegru. După această rundă, clasamentul arată Ferencvaros pe primul loc, cu 6 puncte din 2 meciuri, urmată de AN Brescia, care a acumulat tot 6 puncte, dar din 3 jocuri, iar CSM Oradea se află pe locul trei cu 3 puncte din 2 meciuri.

Următorul meci pentru CSM Oradea este programat pe 18 noiembrie, când va întâlni tot acasă formația Ferencvaros, o confruntare vitală în care ar putea să își îmbunătățească poziția în grupă.

Sursa: www.flashscore.ro/stiri/polo-champions-league-csm-oradea-invinsa-acasa-de-an-brescia-in-liga-campionilor/IemQQonI/

Poate ti-a scapat