Arbitri retrași de la Europeanul de handbal după suspiciuni de manipulare
Retragerea arbitrilor de la Europeanul de Handbal după suspiciuni de fraudă
Într-o decizie controversată, Federația Europeană de Handbal (EHF) a decis să retragă nominalizarea a doi arbitri din Macedonia de Nord, Slave Nikolov și Gjorgji Nachevski, pentru participarea la Campionatul European de Handbal Masculin din 2026. Motivul? Suspicioni grave de manipulare a unui videoclip care servea ca test de pregătire fizică excesiv de important în care toți arbitrii trebuiau să participe.
Pregătirile pentru un turneu de asemenea amploare presupun respectarea unor standarde stricte. În consecință, perechile de arbitri sunt obligate să finalizeze antrenamente de condiționare fizică și să urmeze evaluări ale formei sportive, aspecte esențiale pentru a se asigura că aceștia sunt pregătiți să arbitreze la cele mai înalte niveluri. În cadrul acestui proces, fiecare echipă de arbitri trebuie să prezinte două înregistrări video ale „Testului de Fitness Multistagiu”, realizate la intervale specifice înainte de startul competiției.
După ce Slave Nikolov și Gjorgji Nachevski au trimis materialele lor video, EHF a primit informații la sfârșitul lunii decembrie că aceste înregistrări ar fi putut suferi modificări care să le afecteze acuratețea și autenticitatea. Aceasta a determinat o investigație amănunțită care a scos la lumină dovezi sugestive ale manipulării, ceea ce a ridicat serioase semne de întrebare asupra empatiei și fair-play-ului competițional.
În conformitate cu regulile și reglementările EHF, integritatea turneului este primordială. Având în vedere dovezile adunate, conducerea EHF a hotărât să îi excludă pe Nikolov și Nachevski din competiție pentru a proteja credibilitatea și standardele competiției, o decizie cu siguranță delicată, dar necesară în contextul responsabilității pe care o implică rolul de arbitru.


