Voluntar pentru Simion, la Parchet: „Mi s-a cerut să trec și morții pe liste”

Voluntar pentru Simion la Parchet Mi sa cerut sa trec si mortii pe liste

Un labirint de semnături, scandaluri și morți pe liste

Cine și-ar fi imaginat că în culisele politicii dâmbovițene se pot desfășura asemenea scene demne de un film prost regizat? Cea mai recentă controversă îl are în vizor pe George Simion și partida sa electorală pentru prezidențiale, condimentată cu acuzații de „fabrici de semnături” și includerea… morților în campanie. Da, exact, morții pe liste. Într-un spectacol grotesc, un fost voluntar al AUR s-a prezentat la Parchetul General, dezvăluind cu aroganță mizeriile operative ce par să definească demersurile unor partide politice.

Lista interminabilă a scandalurilor electorale

Acest voluntar care, culmea ironiei, susține că a refuzat să „însuflețească” listele cu semnături false, a vorbit despre presiuni și scandaluri ce implică bătăi crunte între reprezentanții AUR și Partidul Oamenilor Tineri. Vorbim despre o adevărată „țopăială” politică dusă la un nivel patetic, în care acuzațiile de furt de bani, telefoane și agresiuni fizice sunt servite drept garnitură unui banchet al dezintegrării morale.

Dar dezgustul nu se termină aici. Într-un episod separat, Rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative, Remus Pricopie, s-a adresat autorităților, semnalând posibile falsuri în înscrisuri comise de însuși liderul AUR. Și, desigur, tot acest circ grotesc se derulează pe fundalul unei campanii ce clamează „peste 600.000 de semnături”. Adevărat spectacol de magie politică, nu-i așa?

Dovezi? Filmări și liste completate pe telefon

În plină desfășurare de forțe și controverse, alte filmări apărute pe rețelele sociale arată cum echipele lui George Simion și Anamaria Gavrilă copiază cu nonșalanță datele personale din liste mai vechi. Nimic mai revoltător decât această sfidare pe față a unor reguli minimale de etică. Într-o epocă a digitalizării și supravegherii, cineva încă crede că putem înghiți asemenea absurdități fără grimase.

Mortalitatea politică, la propriu și la figurat

Nici măcar stâlcirile etice nu pot umbri aura de absurd ce înconjoară validarea candidaturii lui George Simion de către Curtea Constituțională. Așteptăm, poate, zilele în care însuși decedatul și-ar ridica semnătura „personal” de pe „foaia eternității”. Între timp, partizanii lor postează năuc imagini cu semnături incomplete și continuă să sfideze bunul simț.

Bălăcirea politică în astfel de scandaluri nu face decât să contribuie la o imagine dezolantă a luptei pentru putere în România. Nimic mai distrugător pentru democrație decât transformarea facerii de rău într-un sport național, pe care unii îl practică sub mantia onorabilității. Morți pe liste, minciuni pe față, și o continuitate glaciară a ignoranței politice.

Sursa: www.antena3.ro/politica/voluntar-care-a-strans-semnaturi-pentru-simion-la-parchetul-general-mi-s-a-cerut-sa-trec-si-mortii-pe-toate-listele-739908.html

Poate ti-a scapat