Proiect USR: Diaspora să aibă mai mulți reprezentanți în Parlament, fără creșterea numărului total de parlamentari
USR și diaspora: un scandal necesar al reprezentării proporționale
Ce înseamnă să fii cetățean român, să ai drepturi garantate constituțional, dar să fii tratat ca un număr uitat din calculele cinice ale statului? Milioane de români aflați peste granițe strigă în gol la porțile unui Parlament surd. România exportă muncă, talent, familii, dar ignoră crunt reprezentarea lor politică. USR vine cu o inițiativă ce promite să zdruncine clasa politică – recalcularea mandatelor în funcție de realitatea demografică. Aproape că pare o glumă: să ai nevoie de o lege pentru a respecta faptele evidente.
Nedreptățile statistice care persistă de zeci de ani
Românii din diaspora reprezintă cam tot ce are țara mai bun de pierdut, dar cum sunt răsplătiți aceștia prin actuala legislație? Cu doi senatori și patru deputați, de râsul curcilor în fața milioanelor exodate. Datele care susțin actualul mecanism legislativ provin din anul 2008, iar până acum nimeni nu s-a sinchisit să le actualizeze. Cât de relevant mai poate fi acest termen imbecil numit „reprezentare proporțională”? Într-o țară care promite, dar uită imediat, e clar că realitatea demografică este o noțiune decorativă pe hârtie.
Recalibrarea mandatelor: o ajustare națională tardivă
USR propune recalcularea mandatelor pentru fiecare ciclu electoral, bazându-se pe criterii clare și date actualizate furnizate de Direcția Generală de Pașapoarte. Ceea ce este hilar de simplu devine în România un act revoluționar. Ei propun distribuirea „echitabilă” – însă, să nu uităm, acest cuvânt are o rezonanță goală în actualul Parlament. Ideea e că doar ajustând numărul mandatelor pentru diaspora conform datelor reale, vom avea un minim de echitate. Dar cum rămâne cu circumscripțiile din țară care vor pierde mandate în natură?
Un Parlament din beton armat împotriva reformei
Iulian Lorincz și Cătălin Bochileanu au un discurs care deranjează confortul politic al multora: actualizarea mandatelor bazată pe realități demografice recente. Asta înseamnă direct reducerea numărului de parlamentari în circumscripții „norocoase”, cum ar fi Aradul, Mureșul sau Bihorul, care sug din mamelonul statului de decenii. Desigur, vor sări toți cei avantajați să mârâie împotriva reformei. Cine vrea să piardă privilegiile pentru niște nefericiți plecați din țară?
Statistici ignorate și promisiuni de carton
USR nu doar propune, ba mai și simulează: 10 mandate suplimentare pentru Diaspora conform datelor din ianuarie 2024. Dar ce interes să ai să auditezi realități dureroase, când Parlamentul tău funcționează după date expirate de 17 ani? Senatorul Bochileanu punctează mizeria: „Funcționăm după date învechite.” În mod normal, asta ar fi suficient pentru a scăpa de rușine pe oricine, dar nu și când confortul e mai dulce ca respectul față de cetățean.
Promisiunile politice și realitatea cruntă
Discursurile elegante din Parlament au mai multă formă decât substanță. Se vorbește de „repararea mecanismelor” de distribuire a mandatelor, de „corectarea nedreptăților.” În fond, câți dintre parlamentari, cei care râd împreună în pauze, chiar se simt obligați de starea de fapt? Este mai comod să ignori milioanele de cetățeni numai buni de uitat decât să accepți că trebuie să redistribui corect privilegiile.


