Moșteanu povestește cum a evitat armata

Moshtenu povesteste cum a evitat armata1761418581

Scăparea strategică a unui ministru: Ionuț Moșteanu și armata

Ionuț Moșteanu, actualul Ministru al Apărării Naționale, a recunoscut în emisiunea „Zona Zero” de la Antena 3 CNN detalii interesante legate de evaziunea sa de la încorporare, într-o perioadă în care serviciul militar era obligatoriu în România. Confesiunea sa a fost mai mult decât o simplă poveste, a fost o revelație a unui sistem care părea să-i favorizeze cariera.

Îmbulzeala academică: Cum a „lălăit” Moșteanu școala

Moșteanu a dezvăluit cum a reușit să amâne încorporarea. Fără a termina facultatea, s-a lăsat purtat de vârtejul muncii, alegând să „muncă îl țin” ca pe o scăpare. Această abordare pragmatică este, de fapt, o reflectare a unei mentalități frecvente în rândul tinerilor care au căutat căi de evaziune în fața legii.

Sport și tragere: O ironie a sorții

Ministrul a subliniat că, deși nu a făcut armata, cunoștințele sale despre mânuirea unei arme nu sunt de neglijat, afirmând cu nonșalanță că a tras cu arma în poligoane private. Astfel, am putea întreba: cum justifici lipsa de servicii militare, dar îți exersezi abilitățile de tir? O contradicție flagrantă, ce ridică semne de întrebare despre criteriile de specializare și pregătire.

Discursul „sportiv” și vârsta

Într-o tentativă de a legitima absența sa de la încorporare, Moșteanu a plonjat în subiectul sportului, argumentând că pregătirea fizică este la fel de valoroasă ca și disciplina militară. Dar, în realitate, nu este un substitut. Când sportul devine justificare pentru a fugi de responsabilitățile cetățenești, oare nu punctezi o falie majoră în sistemul nostru?

Răspunsul la întrebare: Armata face bărbatul?

Întrebarea retorică a reporterului, „Credeți că te face armata bărbat?”, este una care merită aprofundată. Moșteanu a legat aceasta de experiența sa sportivă, sugerând că activitățile fizice pot compensa absența unui stagiu militar. Oare acest raționament nu amplifică doar confuzia despre ce înseamnă, de fapt, a fi un „bărbat” în societatea de astăzi?

În încheiere, să nu ne lăsăm păcăliți de asemenea povești admitere. Lăsați moștenitorii să reflecteze: este „lălăiala” o cale validă de a traversa viața, evitând responsabilitățile cetățenești? Cum ne afectează astfel de declarații încrederea în cei care ne conduc?

Sursa: Antena 3 CNN

Sursa: www.antena3.ro/politica/mosteanu-dezvaluie-cum-a-scapat-de-armata-am-muncit-am-lalait-o-cu-scoala-pana-prin-2005-din-2000-nu-prea-mai-chemau-la-incorporare-764476.html

Poate ti-a scapat