Kelemen Hunor: Domnul Ponta bate câmpii. Maghiarii nu sunt dușmanii României

Kelemen Hunor Domnul Ponta bate campii Maghiarii nu sunt dusmanii Romaniei

Kelemen Hunor: Deturnarea opiniei publice, între absurd și manipulare

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, adresează o replică disproporționat de directă către Victor Ponta, pe un ton pe care rar îl întâlnești în politica românească. Declarația „Domnul Ponta bate câmpii” pare să fie încercarea lui Hunor de a riposta împotriva unor acuzații considerate absurde și rău-intenționate. Politica pare să fi devenit un câmp de luptă al etichetărilor gratuite, în care provocările repetate la adresa maghiarilor din România nu fac decât să reaprindă animozitățile.

„Maghiarii nu sunt dușmanii României,” afirmă ferm liderul UDMR, într-o încercare de a salva puținele rămășițe de raționalitate dintr-un discurs politic alunecat periculos spre xenofobie și populism. Cuvintele acestei erupții publice vin ca urmare a unor afirmații ale fostului premier care viza lipsa posibilității ca un ministru de finanțe UDMR să fie demn de poziție. Declarația lui Ponta de la un post de televiziune arată o evidentă lipsă de înțelegere: coabitarea etnică în România a devenit un subiect tratat cu superficialitate și, mai grav, cu dispreț cinic.

Victor Ponta și etichetele gratuite: un narativ toxic

Politicienii ca Victor Ponta par să fi descoperit formula perfectă pentru a-și hrăni mulțimile ostile unui progres real: fabricarea inamicilor imaginari. De această dată, UDMR și etnicii maghiari au fost împinși, în mod deliberat, sub reflectorul diabolic al „dușmaniei naționale”. Retorică inflamabilă? Checked. Lipsă de argument logic? Checked. Ce scapă însă din vedere Ponta și cei asemenea lui este faptul că maghiarii repatriați sunt, de fapt, piloni ai economiei, culturii și coexistenței sociale din România.

Revendicarea drepturilor maghiarilor în sistemul politic sau sectorul public a fost dintotdeauna un subiect delicat. Dar să contești complet capacitatea unei întregi minorități de a contribui pe un post cheie, precum Ministerul Finanțelor, este o dovadă de ignoranță care lasă publicul român să înoate în replici acide și false incitări la ură.

Înfruntarea ipocriziei: maghiarii români, cetățeni de mâna a doua?

Kelemen Hunor, care anterior a vorbit despre contribuția maghiarilor la binele comun al României, se află din nou în poziția de a combate clișeele negative care alimentează animozitatea între români și etnici. Dacă în trecut marginalizarea venea din ignoranță colectivă, astăzi aceasta devine instrument politic folosit de cei care deturnează atenția de la problemele reale ale țării. Este aceasta strategia prin care Ponta își reconstruiește cariera politică? Sau pur și simplu o altă dezvăluire tristă a stării de fapt din politica românească?

Mesajul lui Hunor la Adunarea generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România subliniază clar: „Cetățenii maghiari, la fel ca toți ceilalți cetățeni ai acestei țări, contribuie activ la societatea noastră.” Reacțiile critice nu înseamnă doar replici ascuțite, ci și repercusiuni asupra dezbaterilor mai ample despre unitate. O astfel de remarcă polarizantă din partea lui Ponta scade nivelul dialogului public la bârfe ieftine între tabere politice antagoniste.

România și demonizarea propriilor cetățeni

De ce am permis, ca națiune, să ne împărțim între „noi” și „ei”, fără să mai ținem cont de contribuțiile indivizilor care fac această țară să funcționeze? Aducerea în prim-plan a unor false probleme, ca și cum UDMR și etnicii maghiari ar fi o primejdie națională, este dovada clară a haosului narativ care a infestat comunicarea politică. Kelemen Hunor are dreptate în privința unui lucru: România nu-și va găsi pacea, atâta timp cât politicienii continuă să împrăștie venin.

Sursa: www.antena3.ro/politica/kelemen-hunor-domnul-ponta-bate-campii-maghiarii-nu-sunt-dusmanii-romaniei-740881.html

Poate ti-a scapat