George Simion solicită ca AUR să facă parte din guvern, după impasul de la Cotroceni: Nicușor Dan trebuie…

George Simion solicta ca AUR sa faca parte din guvern dupa impasul de la Cotroceni Nicusor Dan trebuie1782508572

George Simion solicită intrarea AUR la guvernare, amenințând cu suspendarea lui Nicușor Dan

Într-o declarație vehementă postată pe rețelele sociale, George Simion, liderul AUR, a cerut ca formațiunea sa să fie inclusă în structura guvernamentală, considerând că aceasta reprezintă „singura soluție” viabilă pentru a depăși blocajul politic actual. Simion a subliniat că, în cazul în care Nicușor Dan, Președintele, nu se va conforma deciziilor necesare, ar trebui suspendat din funcție.

Această afirmație vine pe fondul unei întâlniri tensionate între șeful statului și liderii partidelor din fosta Coaliție, unde nu s-a ajuns la o soluție acceptabilă. În urma acestor discuții, Nicușor Dan a manifestat o frustrare evidentă, acuzând PNL că stă în calea formării unui nou guvern. Pe platforma X, acesta a declarat: „Am revenit la blocajul politic pe care marți credeam că l-am depășit.”

După discuțiile de marți, el a afirmat că există o singură opțiune care ar putea câștiga sprijinul majorității parlamentare: un guvern minoritar condus de PSD, însă PNL a schimbat între timp poziția, ceea ce a dus la această stare de incertitudine. Dan a subliniat că este esențial ca partidele să își asume responsabilitatea de a negocia o majoritate care să permită formarea unei echipe guvernamentale stabile.

Pe de altă parte, Nicușor Dan a adus în discuție, în cadrul mai multor interviuri, opinia sa conform căreia AUR nu este un partid pro-occidental, subliniind că nu a fost informat corect despre discuțiile între liderii PNL și AUR, denotând un climat tensionat în cadrul negocierilor politice.

Poate ti-a scapat