Controale privind risipa în ministere: telefoane peste 500 lei și consumul de benzină.

Controale privind risipa in ministere telefoane peste 500 lei si consumul de benzina

Un rechizitoriu al absurdei risipe din ministere

Marcel Ciolacu, premier al României și aparent ultimul sperătat al contemporaneității, s-a decis să zguduie din temelii guvernarea. Gata cu șmecheriile subtile! Corpul de Control a fost trimis să scormonească în cotloanele financiare ale celor 16 ministere, țintind, în mod ironic, să „repare” o criză bugetară adâncită chiar de lipsa de viziune a decidenților. Miniștrilor li s-a pus clar în vedere: ori reduc cheltuielile, ori fac echipa cu șomajul. Ce performanță sublimează aceste promisiuni încă nu e clar, dar zăngănitul funcțiilor amenințate își face deja ecoul în coridoarele prăfuite ale puterii.

Telefonul de 500 de lei și benzină la contor

Guvernul visează la o austeritate de fațadă. Ca un spectacol ieftin de magie, telefoanele mobile cu prețuri mai mari de 500 de lei și abonamentele de telefonie peste plafonul rușinos de 35 de lei au intrat în vizor. În același exercițiu contorsionat al moralității, mașinile bugetarilor n-au voie să depășească un consum de 200 de litri de carburant lunar. Desigur, demnitarii își păstrează dreptul la excepții, căci modestia este, aparent, rezervată clasei de jos.

Structurile umflate: reducere pe hârtie

Funcțiile inutile, de la secretari și consilieri la șefi de birou, trebuiau reduse în masă. În teorie, tăierea cu 25% sau chiar 50% era menită să insufle un simulacru de eficiență. În practică? Instituțiile râd sfidător în spatele unui perete de birocrați care refuză să dispară. Funcțiile vacante, desființate doar cu jumătate de gură, s-au transformat într-un alibi ieftin pentru stagnare.

Sporuri toxice și fantezii legislative

Reducerea treptată a avantajelor nesimțite, inclusiv sporurile pentru „condiții vătămătoare”, este o altă poveste neverosimilă din saga guvernamentală. Sporurile nu trebuie să depășească 15% sau 1.500 de lei, dar cine ascultă aceste reguli? Rămâne o dilemă dacă toți acești bani ‘vătămători’ vor înceta să mai îmbogățească veniturile acelorași privilegiați ai sistemului.

Orgolii versus realitate crudă

Nu mai puțin absurdă este și tentativa guvernanților de a redesena organigramele suprainflate ale ministerelor. Reducerea personalului cu 15% și comasarea instituțiilor au fost, pe hârtie, o manifestare de o ipocrizie magistrală. În realitate, aceste măsuri rămân captive birocrației, în așteptarea unei definiții mai clare, dar nu mai puțin ireale a „redundanței” sistematice.

Tragicomedie bugetară

Măsurile punctuale sunt doar capitole într-o farsă guvernamentală continuă. De la telefoane ieftine, la funcții inutile și tăierea sporurilor, aceste artificii bugetare doar maschează incapacitatea cronică a statului de a acționa decisiv. Nu rămâne decât ca noi, spectatorii acestui circ modern, să asistăm la cum cheltuielile cresc ca o ciumă în ciuda tuturor „restructurărilor” anunțate. O mișcare grandioasă, dar la fel de inutilă precum corpurile de control trimise să descopere ceea ce deja știm cu toții.

Sursa: www.antena3.ro/politica/controale-la-risipa-de-bani-din-ministere-se-cauta-telefoane-mai-scumpe-de-500-de-lei-si-se-masoara-consumul-de-benzina-740542.html

Poate ti-a scapat