POT a cerut decontarea banilor pentru șampanie. AEP s-a autosesizat, controale la partide.
Un șir nesfârșit de dezamăgiri în politică: spectacol pe banii cetățenilor
Alarmele corupției zguduie din temelii scena politică românească, iar ultimele controale demarate de AEP par să scoată la lumină niște practici cât se poate de revoltătoare. Sticle de șampanie scumpe și platouri sofisticate… ce au toate acestea în comun? Ei bine, nici mai mult, nici mai puțin decât finanțarea publică! Da, ați citit bine. Partidul Oamenilor Tineri (POT) a reușit performanța absolut dezgustătoare de a cere decontarea unor extravagante chefuri plătite din subvenția de la bugetul de stat. Aceleași taxe pe care le plătesc muncitorii, doctorii, profesorii.
Ana Maria Gavrilă, lidera POT, și-a îngropat orice demnitate politică sub luxul unor evenimente ce sfidează orice normă de bun simț. În plină criză economică și socială, când salariile și pensiile sunt un motiv de disperare pentru milioane, se trezesc unii să „facă pe boierii” cu bani publici. Fiecare bănuț risipit pe șampania lor înseamnă mai puține resurse pentru spitale, educație sau infrastructură inexistentă în multe zone ale României.
AEP trezește urletul indignării naționale
Autoritatea Electorală Permanentă a raportat că în perioada 1 ianuarie – 19 martie 2025, Partidul Oamenilor Tineri a cheltuit peste 28.000 de lei pe băuturi, gustări fine și bacșișuri. Și, cum era de așteptat, toate acestea au fost înghițite din bugetul de stat. Păi să vezi și să nu crezi: șampanii Recaș, spritzuri cu Aperol, vinuri Chardonnay și, cireșea de pe tort, Hennessy VS. E clar că prioritatea lor nu este poporul, ci propriile ego-uri îmbuibate de aroganță și incompetență.
Bacșișurile? 100 de lei aruncați ca „mărunțiș” pe mese luxoase. O masă de protocol? Hoteluri scumpe și gustări care nu și-au avut locul în cheltuirea banului public. Acum, cine suportă consecințele? Noi, cei care plătim impozite și vedem cum fiecare leu valoros se scurge în buzunarele unor incompetenți care confundă munca politică cu libertatea de a risipi resursele altora.
Un tablou mizerabil în politica de azi
Dar POT nu este un caz singular. În paralel, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) aduce și ea un val de controverse. Un contract dubios de lobby în SUA, de 1,5 milioane de dolari, pare să ascundă manevre care nu fac altceva decât să arunce în derizoriu imaginea unui partid care se prezintă drept „patriotic”. Liste cu date personale și plicuri electorale personalizate? În ce moment s-a transformat democrația românească într-un spectacol de prost gust, regizat de hoți care joacă pe scena politică după reguli proprii?
E clar că aceste partide, conduse de indivizi complet rupți de realitate, și-au pierdut orice urmă de rușine. Promisiuni false, cheltuieli obscure, abuzuri repetate. Sunt oglinda unui sistem bolnav ce înghite tot ce are țara mai bun și scuipă pe noi, alegătorii, niște trădări absolute. În loc să folosească resursele pentru a rezolva probleme reale, acești lideri își construiesc feude personale, alimentate de neglijența noastră colectivă de a cere socoteală.
Cât mai tolerăm acest circ?
AEP promite controale la toate partidele și alianțele politice, dar întrebarea rămâne: se va schimba ceva cu adevărat? Sau asistăm la un alt episod al teatrului politic, condimentat doar cu promisiuni și declarații de presă? Cetățenii României au nevoie de o justiție reală și o administrație transparentă, nu de lideri aroganți care își satisfac mofturile pe banii statului.
Poate că acum e momentul unui adevărat declic social. Poate acum e timpul ca fiecare cetățean să înceapă să vadă adevărata față a politicienilor care vorbesc de integrare europeană, dar trăiesc în extravaganță fără să le pese de sărăcia în care se zbate majoritatea acestui popor. O rușine națională, asta a devenit clasa politică românească!


