Echipajul masculin de patru rame al României, câștigător al medaliei de argint la Cupa Mondială de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al Romaniei castigator al medaliei de argint la Cupa Mondiala de la Lucerna1782657970

Echipajul masculin de patru rame al României, medaliat cu argint la Cupa Mondială de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al României a obținut o performanță remarcabilă, reușind să se claseze pe locul doi la Cupa Mondială III de canotaj desfășurată la Lucerna, Elveția, în data de duminică. Această competiție importantă a fost o ocazie excelentă pentru sportivii români de a demonstra abilitățile și determinarea lor. Cei patru sportivi care au reprezentat țara noastră sunt Cosmin Iulian Pleşescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc și Ciprian Tudosă.

Echipajul românesc a încheiat cursa cu un timp de 06 minute, 00 secunde și 78/100, un rezultat care le-a adus medaliile de argint, fiind la distanță mică de echipajul din Marea Britanie, care a câștigat competiția cu un timp impresionant de 05:58.39. Pe locul al treilea s-a clasat echipajul Franței, care a terminat cu un timp de 06:01.52, consolidând astfel competiția strânsă dintre cele trei țări.

Reacția Federației Române de Canotaj a fost una de entuziasm și mândrie: „Medalie de argint pentru echipajul masculin de 4 rame al României la Cupa Mondială de la Lucerna! Ciprian Tudosă, Andrei Vatamaniuc, Leontin Nuțescu și Cosmin Iulian Pleșescu au urcat pe a doua treaptă a podiumului după o cursă excelentă, încheiată cu timpul de 6:00.78, aducând României o nouă medalie internațională. Aurul a fost câștigat de echipajul din Marea Britanie, în timp ce Franța și-a adjudecat medalia de bronz. Felicitări, băieți, pentru această medalie de argint și pentru modul în care ați reprezentat România!”

Poate ti-a scapat