Nicușor Dan s-a întors în Polonia pentru a participa la o întâlnire cu Nawrocki și președinții țărilor…
Nicușor Dan s-a întors în Polonia
Președintele României, Nicușor Dan, a revenit în Polonia pentru a participa la o întâlnire de importantă regională. Această reuniune este organizată de omologul său polonez, Karol Nawrocki, și reunește liderii țărilor baltice, inclusiv pe președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda.
Temele întâlnirii
Conform informațiilor oferite de Administrația Prezidențială, discuțiile se vor concentra asupra unor subiecte esențiale pentru regiune, printre care întărirea securității europene în contextul amenințărilor generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale.
Uniunea Europeană și angajamentul României
De asemenea, în cadrul întâlnirii se va discuta despre viitorul Uniunii Europene, în special despre necesitatea acesteia de a-și adapta politicile pentru a răspunde provocărilor globale. Nicușor Dan va sublinia importanța unității Uniunii Europene în fața acestor provocări, reafirmând angajamentul României de a susține principiile de unitate și cooperare între aliați în cadrul NATO și Uniunii Europene, elemente fundamentale pentru securitatea și prosperitatea comună.
Securitatea pe Flancul Estic al NATO
Un alt aspect important pe care Nicușor Dan îl va aborda este necesitatea consolidării descurajării și apărării pe Flancul estic al NATO. El va discuta despre importanța pregătirii militare, dar și despre combaterea amenințărilor hibride și cibernetice, precum și despre îmbunătățirea infrastructurii cu utilizare duală și a securității energetice.


