Marcos Llorente: „Luis Enrique ar fi o alegere bună după Simeone”
MARCOS LLORENTE: „LUIS ENRIQUE AR FI POTRIVIT DUPĂ SIMEONE”
Fundașul Marcos Llorente a acordat un interviu pentru „El Partidazo” de COPE, în care a analizat sezonul pentru echipa rojiblanco, cât și aspectele legate de staff-ul tehnic. Numele său a ajuns din nou în centrul atenției, având în vedere că este un jucător esențial pentru Diego Simeone în ultimele sezoane.
Llorente a lăsat să se înțeleagă că ar fi deschis să lucreze sub comanda lui Luis Enrique într-o zi. În timp ce rămâne concentrat pe obiectivele sale cu Atlético, declarațiile sale au stârnit discuții despre posibila integrare într-un sistem de joc mai ofensiv și dinamic, așa cum practică tehnicianul asturian.
În cadrul interviului, el a subliniat: „Cu el la națională a fost foarte bine. Ca antrenor, Luis Enrique este excelent; el are personalitatea necesară pentru a gestiona eficient jucătorii, oferindu-le timp pentru recuperare. Ar fi un antrenor potrivit pentru a-l înlocui pe Cholo.”
La vârsta de 31 de ani, Llorente se află într-un moment important al carierei sale, atât pe partea sportivă, cât și personală. Pe lângă activitatea de fotbalist, el și-a dedicat timp unor proiecte legate de promovarea obiceiurilor sănătoase și a unui stil de viață echilibrat. Recent, a decis să se distanțeze de o companie asociată cu terapiile cu lumină.
Pe măsură ce Atlético Madrid intră într-o nouă etapă de reconstrucție sportivă, Llorente rămâne un lider discret al vestiarului și un jucător indispensabil pentru orice antrenor aflat în căutarea succesului.


