Dominic Fritz a obținut cetățenia română.
Dominic Fritz a obținut cetățenia română: Am depus jurământul de credință
Pe 18 decembrie 2025, Dominic Fritz, președintele Uniunii Salvați România (USR) și primarul Timișoarei, a făcut un pas important în viața sa personală și profesională prin depunerea jurământului de credință față de România. Această ceremonie solemnă a avut loc după ce politicianul a fost admis la proba de interviu pentru obținerea cetățeniei române. „Mi-am depus jurământul de credință față de România, al cărei cetățean sunt de azi”, a declarat Fritz, împărtășind bucuria sa cu comunitatea.
În virtutea legii, cetățenia română este conferită oficial în momentul în care cetățeanul depune jurământul de credință, acest angajament fiind făcut în termen de șase luni de la primirea ordinului semnat de Președintele Autorității Naționale pentru Cetățenie. Politicianul a ales să facă publică o fotografie cu certificatul său de cetățenie prin intermediul rețelelor sociale, evidențiind momentul ca un simbol al integrării sale în societatea română.
„Ce imens privilegiu să-mi fi putut alege iubirea pentru această țară. Mulțumesc, România, pentru brațele tale deschise și pentru potențialul tău de inspirație”, a continuat Fritz în postarea sa pe Facebook, evidențiind astfel legătura emoțională pe care o simte față de România și orașul Timișoara, care îi este „acasă”.
Jurământul de credință pe care l-a depus Dominic Fritz se desfășoară în fața oficialilor, precum ministrul Justiției sau președintele Autorității Naționale pentru Cetățenie, și este un angajament solemn care include promisiunea de a fi devotat patriei, poporului român și respectării legilor. Acest moment formal și semnificativ, care poate părea doar un pas administrativ, are conotații profunde pentru cei care își doresc să devină parte a unei națiuni.
După depunerea jurământului, Comisia pentru cetățenie emite certificatul de cetățenie română, document care înglobează datele personale ale titularului și elemente de siguranță, precum fotografia acestuia. Această procedură asigură că fiecare nou cetățean este recunoscut oficial în drepturile și îndatoririle sale în cadrul statului român.
În aceeași zi, peste 20 de persoane au fost programate să participe la ceremonia de depunere a jurământului, desfășurându-se la sediul Autorității Naționale pentru Cetățenie, marcând astfel o zi plină de emoție și speranță pentru cei care își construiesc o nouă viață în România.


